Jak vybrat žehličku

Pro většinu lidí je žehlení nejméně oblíbenou prací v domácnosti. Výběr žehličky by jsme proto neměli podcenit, protože špatným výběrem si tuto práci prodloužíme a zkomplikujeme.

Na výběr máme celou škálu typů. Od cestovních, které se po složení vejdou do kapsy, přes žehličky bez napařování, napařovací žehličky až po žehličky s parním generátorem.

Nejprodávanějším druhem jsou napařovací žehličky. Vybírat by se měly podle těchto kritérií:

  • kvalita žehlící plochy,
  • množství parních otvorů,
  • množství gramů páry, které žehlička dokáže vyvinout,
  • systém odvápnění,
  • příkon,
  • bezpečnostní automatika,
  • délka přívodní šňůry, kapacita nádržky, vertikální napařování a další funkce.

Nejdůležitější u žehličky je žehlící plocha. Je nutné, aby byla hladká a dobře klouzala po prádle, aby se nepřipalovala, nešpinila, aby byla odolná vůči poškrábání (např. o zipy, nebo knoflíky). Hliníkový a teflonový povrch se může snadno poškodit. Nejrozšířenější je nerezový povrch, ale i ten patří k povrchům, který je náchylný k poškození. Poškrábaný povrch špatně klouže po prádle a snadno se připálí.

Neznačkové a levné žehličky koupíte zpravidla s nerezovou žehlící plochou. Pro značkové výrobce je žehlící plocha to nejzásadnější a její výroba je chráněna patenty.

Tefal má žehlící plochu Autoclean Catalys potaženou palladiem, Braun zase Saphir, Philips pak SteamGlide nebo Careeza, Eta v modelové řadě Lanceta vysoko odolnou plochu Eloxium.

Další podstatnou věcí je množství napařovacích otvorů. Čím víc jich je, tím lépe. Jednoduché žehličky mají napařovací otvory pouze po okraji žehlící plochy, u kvalitnějších jsou rozděleny do několika zón. Je dobré, když jsou na ploše i parní kanálky, které pomáhají rozvádět páru rovnoměrně pod celou žehličkou.

Napařovací žehličky mají kromě automatického napařování s plynule nastavitelnou intenzitou páry také intenzivní napařovaní, tzn. parní ráz (parní šok). Zase obecně platí, že čím víc gramů páry dokáže žehlička vyvinout, tím lépe.

Některé žehličky mají také vertikální napařovaní, takže dokážou napařovat ve svislé poloze. Tato funkce se hodí například pro žehlení pověšených záclon, nebo rychlé přežehlení šatů, pověšených na ramínku.

Napařování jako takové funguje jen při vyšších teplotách. Při nízké teplotě se pára nevytvoří a z napařovacích otvorů začne obvykle kapat voda. Žehličky, které mají funkci automatického zastavení kapání vody rozpoznají, že je pára špatně nastavená a přívod vody samy vypnou. Takové žehličky poznáte podle označení „anti drip“, nebo „drip stop“.

Funkce odvápnění má vliv na životnost žehličky. Žehličky bez funkce čištění se časem buď zanesou vodním kamenem, nebo budete muset do nich nalévat destilovanou vodu, což se zase prodraží. Žehličky se vyrábí s kazetkami, které zachytávají vodní kámen, s tyčinkami, se systémy, které pročišťují žehličku zevnitř, nebo které odstraňují vodní kámen ze žehlící desky. Nebo s kombinací několika čistících systémů naráz.

Dalším důležitým parametrem je příkon. Čím vyšší, tím rychleji se žehlička nahřeje na požadovanou teplotu. Vysoký příkon oceníte zejména při používání parního rázu, kdy se žehlící plocha prudce zchladí a vysoký příkon vám umožní rychlejší a pohodlnější žehlení.

Dobré žehličky mají příkon okolo 2000 wattů a více.

Bezpečnostní automatika není u zákazníků preferovanou funkcí, ale je praktické, pokud ji žehlička má. Komu se stává, že na žehličku zapomene, žehlička po určité době sama vypne. Ušetří vám tak nejen peníze za zbytečně spotřebovanou energii, ale možná i za spálené prádlo nebo žehlící prkno.

Dalším kritériem pro výběr by měla být délka přívodní šňůry, tvar držadla, váha žehličky (někdo požaduje žehličku lehkou, někdo naopak těžší, aby nemusel na prádlo při žehlení tlačit), velikost plnícího otvoru, obsah nádržky na vodu, tvar špičky na žehlící ploše a samozřejmě design a barva. S krásnou žehličkou je žehlení příjemnější a práce se změní když ne v radostnou, tak aspoň v snesitelnou povinnost.

Tisknoutsoučást prodejen v síti ETA


© 2024, Prodejna ETA elektro – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing