Kdy skončí výroba klasických žárovek

Žárovku vynalezl v roce 1854 Heinrich Goebel. V roce 1887 uvedl na trh Thomas Alva Edison první sériově vyráběnou žárovku s paticí E27 a v téměř nezměněné podobě se prodává dodnes.

Klasická žárovka přemění většinu energie na teplo (asi 92 %) a pouze nepatrnou část na světlo. Podle výrobce žárovek Philips jde plných 19% veškeré vyrobené energie na světlo z klasických žárovek. Hlavním důvodem pro přijetí zákona o zákazu výroby a dovozu klasických žárovek je tedy snižovaní spotřeby energie a snižování emisí CO2.

Jako první tuto revoluční myšlenku uplatnili v zemi permanentní revoluce, na Kubě. Zákaz klasických žárovek tam platí od roku 2007. Pak následovala Kanada s Austrálií.

Od září 2009 začalo v EU platit omezení pro žárovky o příkonu 100 W a více, které budou muset být v energetické třídě C a lepší. Stejná povinnost postupně bude platit pro žárovky s příkonem 75 W (v roce 2010), 60 W (v roce 2011) a v roce 2012 pro všechny žárovky. Zároveň se od roku 2009 neprodávají mléčné žárovky ve všech výkonnostních typech. Bude-li z estetických důvodů zákazník požadovat čiré světelné zdroje, je možné zakoupit čiré halogenové žárovky, které jsou od klasických žárovek k nerozeznání a které mají energetickou třídu B či C. Tyto žárovky jsou vyráběny ve výkonech 18 W, 28 W, 42 W, 54 W, 70 W, 100 W a oproti klasickým žárovkám mají dvojnásobnou životnost. Halogenové žárovky se vyrábějí jak ve tvaru klasické žárovky se závitem E27, tak ve tvaru svíčkové žárovky (závit E14).

Postupný plán náhrady klasických žárovek za žárovky úsporné se týká pouze klasických žárovek. Netýká se žárovek speciálních, např. žárovek do ledniček, do trub, do promítacích zařízení apod.

V našem obchodě najdete všechny typy úsporných žárovek, které ty klasické nahradí ve všech směrech. Moderní úsporné žárovky mají podobné světelné spektrum jako žárovky klasické, jsou stejně malé a nevadí jim časté rozsvěcování a zhasínání. Máme je v nejrůznějších tvarech, od trubicových, přes baňkové, iluminační, svíčkové, reflektorové, se závity E27 E14. Záruka na všechny úsporné žárovky je dvouletá.

Tisknoutsoučást prodejen v síti ETA


© 2024, Prodejna ETA elektro – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing